FARKLI ENDÜSTRİYEL SEKTÖRLERDE TARTIM

TARIM

TARIM SEKTÖRÜNDE TARTIM

Doğru yerde doğru miktarı temin etmek
Connectivity agriculture
Durability agriculture
User friendly agriculture

Tarım sektöründe tartı aletleri

Tarım ürünlerinin büyük bir kısmı ağırlık ile satılır. Meyve ve sebzelerden ete kadar. Bu nedenle, çiftçilerin mevcut ticari faaliyetlerinde tartımın çok önemli bir rol oynadığına şüphe yoktur. Aynı zamanda tartım, tarımda kullanılan yeni hassas tarım teknolojilerinin önemli bir parçasıdır.

Tarım endüstrisinde neden kaliteli tartım?

Her şeyden önce, tarım sektöründe ürünlerin (meyve, sebze, et) doğru tartılması, çiftçinin ürününün doğru fiyatını alması önemlidir. Çiftçinin doğru fiyatı aldığından emin olmak için kullandığı tartı aletine güvenmesi ve dolayısıyla kaliteli bir tartı aletine ihtiyacı vardır. İkincisi, tarımdaki zorlu koşullar, tartı aletlerinin dayanıklı olmasını ve örneğin tozla başa çıkabilmesini kritik hale getirir. Bu durumlarda bu işler için özel kaliteli tartı aletleri tasarlanmıştır ve bozulmazlar. Ayrıca, hassas tarımdaki mevcut eğilimlere göre, tartı aletlerinin diğer tarım makinelerine bağlanabilmesi çok önemlidir.

Tarım endüstrisinde tartı aletleri ile ilgili yenilikler nelerdir?

Tarımdaki kilit gelişme, hassas tarım veya akıllı tarımın daha fazla benimsenmesidir. Bu, girdiyi azaltmak ve çıktıyı artırmak için doğru zamanda doğru yerde doğru miktarda (gübre veya böcek ilacı) sağlamak anlamına gelir. Doğru miktarın eklenmesini sağlayarak, örneğin gübre serpme makinelerinde bulunan tartı aletleriyle tartım önemli bir rol oynar. Tartım verilerin analizinde de önemli rol oynar. Balya makineleri samanı toplarken, tarlanın farklı yerlerinde samanın ağırlığını izlemek için tartı aletleri kullanılır.