FARKLI ENDÜSTRİYEL SEKTÖRLERDE TARTIM

GIDA ÜRETİMİ

Gıda üretiminde tartım aletleri

Gıda sektöründe, ödediğiniz yiyecek miktarını almanızı garanti eden güvenilir tartı aletleri
Food service
Food durability
Food reliability
Food speed

Gıda üretiminde tartı aletleri

Her ürünün kendine özgü bir ağırlığı vardır. Tüketicinin korunması yasası gereği, her tüketici tam olarak satın aldığı ürünün ağırlığına göre ödeme yapmalıdır. Bu, tüm gıda ürünleri için geçerlidir, ancak çoğunlukla taze gıda ürünlerinde görülür.

Örneğin, satın aldığınız biftek için, ister önceden paketlenmiş, ister doğrudan kasap tezgahından alınıyor olsun fark etmez,  ölçülen ağırlık ile ödeme yapılır. Hangi tür et satın alacağınızdan bağımsız olarak, fiyat ağırlık üzerinden hesaplanır.

Veya süpermarkette satın aldığınız önceden paketlenmiş üzüm örneği: Genellikle 250 gr veya 500 gr gibi farklı sabit ağırlıklarda paketlenirler. Bu ürünler süpermarkete ulaşmadan önce, üzerinde yazılan tartım bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için, her bir paket özel otomatik tartım ve etiketleme sistemleriyle kontrol edilirler.

Tartım sadece taze gıda ürünleri için kritik değildir. Mutfak masanızdaki kurabiye paketine bir göz atın. Tartılan, üzerine yazdırılır. Yanınızdaki müsli veya kahveniz için küçük süt paketi için de aynı. Dahası, hepsi kaliteyi ve sürdürülebilir tadı garanti eden tartı aletleriyle üretilir.

Gıda endüstrisi için doğru ve güvenilir tartı aletleri neden önemlidir?

Fiyat, maliyet ve kalite için doğru ve güvenilir tartı aletlerine ihtiyaç vardır. Tüketiciler korunmalıdır ve marketteki gıda ürününün ağırlığı hakkında net bir bilgi olmalıdır. Yasa gereği, bir çerez paketinin 100g ile beyan edilmesi halinde, bu çerezlerin ağırlığının neredeyse tam olarak 100g olacağı ve tüketicinin aldatılamayacağı düzenlenmiştir.

Öte yandan, gıda işleyicileri, ürünlerini süpermarkete kesin bir ağırlık ve ağırlık başına tam fiyatla teslim etmeyi ister. Paketin üzerine basılan ağırlığa kıyasla ürün paketlerini gereğinden fazla doldururlarsa, ürünlerini kayıp ederler. Gıda üretim ortamında tartım doğruluğu oldukça önemli bir konudur. İşletmeler için her gram önemlidir.

Ek olarak, önceden hazırlanmış gıda endüstrisindeki işletmeler, ürünleri için en iyi reçetelerin geliştirilmesine yatırım yapmaktadır. Yiyecekleri daha büyük ölçekte üretirken, her ürünün aynı tadı ve kalitesini garanti etmek için tartı aletlerine güvenebilmeyi isterler. Modern tartım cihazları, işletmenin yüksek kaliteyi verimli bir şekilde sürdürmesini sağlar.

Ayrıca, süreçte herhangi bir aksama olmadan çalışmak hayati önem taşımaktadır. Gıda işleme tesisleri tartı aletleri için zor yerler olabilir. Kaliteli tartı aletlerinin bu durumlarda bozulma olasılığı daha düşüktür. Ancak, bu durumda doğru bir terazi ortağınız hızlı bir çözüm bulunmasını sağlar. Aynı zamanda prosesin hızlı verimli olması, dolayısı ile tartı aletinin darboğaz olmaması gerekir. Modern tartı aletleri, verimli üretime ayak uydurmak için daha hızlı tartabilir.